БРК бољи од Естергома

У другом колу А групе Регионалног рагби шампионата екипа Београдског рагби клуба, победила је на свом терену на Ади Циганлији првака Мађарске екипу Естергома. Био је то сусред две изједначене екипе,  у коме је мање грешака направила домаћа екипа и сасвим заслужено дошла до бодова.

Џивџани су дошли у водство од 3-0, већ у првом минуту утакмице, након успешно изведеног казненог ударца Александра Пертовића, отварача и тренера домаће екипе. Од тог тренутка гости преузимају иницијативу и преко скрама упорно ломе отпор домаћина.  БРК се добро брани, али у 16 минуту одбрана домаћих није могла да заустави једног од најбољих играча гостију, Хуана Карлоса Барбесија, који постиже есеј, а Колет  успешно претвара и доноси водство од 3-7.

Након примљеног есеја домаћи се поново буде и после одличног продора Николе Арсића БРК у 20 минуту поново прелази у водство од 8-7.  Гости поново преузимају иницијативу и у 38 минуту након одличне акције мелеа, успевају да дају брзу лопту на линију, а други центар Колет постиже есеј и доводи свој тим у водство од 8-12, што је био и резултат првог полувремена.

У другом полувремену од самог старта БРК креће на све или ништа. Већ у трећем минуту наставка преко Садиковића (есеј) и након успешне трансфомрације Петровића домаћи поново воде са 15-12. Само 5 минута касније Мађановић користи једну грешку гостију и повећава водство на 20-12, а Петровић је поново прецизан за 22-12.

Таман када је око 200 гледалаца помислило да је БРК осигурао победу, гости се поново буде и у 53 минуту другим есејем Хуана Карлоса Барбесија смањују водство на 22-17, а након казне Габора Бира у 58 минуту и на 22-20.  У тим тренутцима гости се својски труде да дођу до још једоног преокрета и коначне победе, али им је у кључним моментима недостајало и мало среће. Домаћин, предвођен пре свега искусним Александром Петровићем користи сваки поклон и са два казнена ударца долази до коначног тријумфа од 28-20. Гости су у последњем минуту имали прилике да обезбеде барем један бонус бод, али су играли на есеј, уместо да лако реализују казну. Обе екипе су крај утакмице дочекале са 14 играча, јер је врло добри судија Лесковар из Љубљане оправдано показао жуте картоне Панићу (БРК) и Биро (Естергом).

На крају треба напоменути да је вилики допринос првој овогодишњој победи БРК-а дао Јоане Џон Валонга, 38-годишњи Самоанац, који последњих 20 година живи на Новом Зеланду. Валонга је својим огромним  искуством унио преко потребну сигурност у редове џивџана и заиста је штета што је бар за сада ово била његова прва и последња утакмица за БРК.

БРК – ЕСТЕРГОМИ ВИТЕЗЕК        28-20 (8-12)

Игралиште: Ада Циганлија, Гледалаца: 200, Судија: Душан Лесковар (Словенија) помоћници: Борис Голубовић и Драган Ножица (Србија). Жути картони: Панић (БРК) Биро (Естергом).

БРК: Илић (Станишић), Сретеновић, Белић (Родић), Јаћимовић (Србљанин), Вуковић, Мађановић (5), Садиковић (5), Валоага, Јашари, Петровић (3+2+2+3+3), Недељковић (Панић), Ђорђевић, Маринковић, Љубичић, Арсић (5) Резерве које нису улазиле у игру: Амбруш, Јоксимовић, Каратрајковски.

ЕСТЕРГОМ: Хекел, Ковач, Наги, Јамбор, Новак, Барбеси (5+5), Рефи (Солоши), Колер, Биро (3), Сош, Ремсик (Волентер), Гелечак, Колет (5+2), Макувек, Бом, (Широки Јр.)