Летонци Орловима ни до колена

Борис Мартић био је нерешива енигма за одбрану Летоније

Репрезентација Србије победила је Летонију са 39-21  (22:7) у другом колу Европског Купа Нација, група 2 Б. Орлови су у свим елементима игре надвисили фаворизованог противника и сасвим заслужено стигли до тријумфа, обезбедивши притом и бонус бод, јер су постигли више од 4 есеја, што ће им итекако значити у борби за пролазак у наредну рунду квалификација за Стетски куп 2015 године.

Од првог звиждука врло доброг Украјнског судије Сергеја Поплавског, репрезентативци Србије су кренули силовито, решени да пред око 200 гледалаца покажу да је пораз у првом колу од Израела био само тренутак слабости.  Потпомогнути ветном који им је дувао у леђа, Орлови су просто кидисали на збоњене Летонце. Притисак је уродио плодом већ у 7 минуту, када је Марко Капор после соло продора постигао есеј, а Борис Мартић успешно претворио за водство од 7-0.  У 25 минуту Ђорђевић је повећао водство на 12-0, а у 29 минуту Мартић из казне на 15-0.  Наредних неколико минута протекло је у иницијативи Летонаца, којима је по први пут успело да игру пренесу на половину терена који припада Србији. Летонци у 34 минуту преко 39 годишњег стуба Јаниса Скује постижу први есеј, а након успешне трансформације Туминса резултат је 15-7.  Након кратког опуштања, орлови поново преузимају иницијативу и у 40 минуту Капор постиже свој други есеј, а Мартић је поново прецизан за коначних 22-7 у првом полувремену.

Иако су у другом полувремену Орлови играли против ветра, почетак се није много разликовао од првог. Играчи Србије поново су кренули силовито, и преко Мартића већ у 42 минуту повели са 27-7,  не дајући противнику ни промил шансе да се врате у игру. Летонци, који су у Београд дошли са нескривеном жељом да тријумфују, под руководством Руског тренера Сергеја Лиска, нису се предавали и у 48 минуту преко Пепа и након трансформације Туминса смањују резултат на 27-14. За разлику од ранијих сусрета, овај пут су управо најискуснији играчи Србије били на висини задатка тако да до краја Летонија није могла ништа више да уради осим часног пораза. Србија је есејима Растовца и Јанковића и претварањем Мартића дошла до водства од 39-14, да би у последњем минуту Стрејкиш и Туминас поставили коначних 39-21.

СРБИЈА – ЛЕТОНИЈА      39-21 (22-7)

Стадион: ФК Милиционер, Макиш, Гледалаца 200, Судија: Сергеј Поплавски (Украјна), помоћници:Дејан Штиглић (Србија) Ренарс Реиникис (Летонија), Делегат: Пјетро Мега (Италија) Жути картони: Капор (Србија) 50 мин. Пепа (Летонија) 50 мин.

СРБИЈА: Ђукић (Марковић од 74 мин), Н. Родић (Сретеновић 41 мин) Вранеш (И. Родић 63 од мин.), Петровић, Тасић (Кушић од 53 мин.) Ђорђевић, Лабус (Булатовић од 31 мин), Мартић, Растовац (Бабић од 74 мин.), Капор, Живанов, Пирковић (Дејановић од 51 мин), Орловић, Јанковић, Матејић

Поени за Србију: 6 есеја (Марко Капор 7 и 40 мин,  Александар Ђорђевић 25 мин, Борис Мартић 42 мин, Милан Растовац 60 мин, Андрија Јанковић 68 мин) казна: Мартић 29 мин,   претварања:  3 Мартић 8, 40 и 60 мин.

ЛЕТОНИЈА: Скуја (Јаунтевс од 74 мин) , Цирулис, Андерсонс (Робежнијекс од 55 мин), Стреикиш, Пилениекс (Круминш од 76 мин), Либерс, Поданс, Борисовс (Мелниковс од 41 мин), Котлевс (Аиварс од 76 мин), Ранкис, Туминс, Озолс (Залцманис од 69 мин), Пепа, Јакуш, Валдавс (Берзинс од 50 мин), У игру није улазио  Имбрас.

У другој утакмици наше групе Андора је код куће изгубила од Израела са 5-26.