Након готово шест деценија, данас је на стадиону Војене Академије на Бањици одигран први вечити дерби у рагбију 13. На овом првом, правом, вечитом дербију виђено је све оно што рагби чини толико популарним у свету. Партизану је припало првих 40 минута, али су црвено-бели направили преокрет у другом полувремену и на крају, сасвим заслужено славили са 28-12.

DSC_0194
Дерби оправдао очекивања

Почело је прилично уздржано, углавном са испитивањем снага на средини терена, али је већ у 6 минуту Петар Милановић добио једну лопту на 30 метара од противничког есеј простора, а затим је као тане пробио одбрану црно-белих и постигао први есеј за водство Црвене звезде од 4-0. Тај резултат је остао и након шута на гол, јер Воја Дедић није био прецизан.  Рано водство ривала није поколебало црно-беле, који полако преузимају иницијативу. У 19 минуту након доброг продора по левој страни Бранко Петковић постиже есеј на изједначење. Иако је есеј пао на свега неколико метара од аут линије, шутер Партизан Џавид Јашари био је прецизан и довео свој тим у водство од 6-4.  Размахали су се црно-бели у том периоду игре и потпуно загосподарили тереном. Играчима Звезде у тим моментима деловали су смушено, готово изгубљени. Губили су лопту у 2 или 3 нападу, не успевајући да комплетирају неколико узастопних сетова.

Репрезентативац Лазар Живковић у продору

Овакво стање у редовима црвено-белих казнио је у 25 минуту Џавид Јашари. Силовит напад Партизана одбрана црвено-белих зауставила је на једвите јаде, на метар-две од свог есеја. Црно-бели су извели брз плеј т бол, а лукави Џавид Јашари искористио је непажњу маркера и са позиције „два“ постигао есеј, а затим и гол за ново водство од 12-4. Иако је до краја полувремена било досто узбуђења, резултат се није мењао.

Одмах на почетку другог дела Звезда је кренула силовито.  Видело се да су црвено-бели решени да преокрену резултат, по истом рецепту, као и прошле недеље против Бијелих зечева. И у Бања Луци су губили након првих 40 минута, а затим у другом делу потпуно надиграли противника и убедљиво победили. Иницијатива је прешла на страну Звезде, али се Партизан срчано бранио.  Резултат се није мењао, што је играче Звезде све више флустрирало, јер и поред иницијативе и великог притиска нису могли да постигну есеј. Али, до есеја су зато дошли у 48 минуту, грешком играча Партизана, којима је лопта буквално испала у властитом есеј простору, па Манаку није било тешко да постигне други есеј за црвено-беле. Војислав Дедић је овај пут био прецизан у претварању и резултат је смањио на 12-10.

Искуство против младости

Есеј црвено-белима није донео преко потребну сигурност у игри. И даље је владала нервоза, која је кулминирала у 57 минуту када је судија Новаковић показао жути картон играчу Звезде Стефану Јовановићу. Испоставило се да је то био кључни моменат на утакмици, јер су са 12 играча, црвено-бели постигли два есеја.   У 59 минуту Васиљевић је преокренуо резултат, а Штрбац у 66 минуту повећао водство на 22-12.  Тачку на победу ставио је Миодраг Томић у 74 минуту за коначних 28-12.  Сенку на победу Црвене звезде бацио је Стефан Јовановић који је у 78 минуту добио црвени картон (други жити) па га чека пауза у наредном колу.

DSC_0207

ПАРТИЗАН – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА    12-28 (12-4)

Београд, 06.04.2014. Стадион: Војне академије, гледалаца: 100, судија:  Радослав  Новаковић  (Београд), помоћници: Милош Милинковић, Петар Бевања (оба Београд). Жути картон: Стефан Јовановић (Црвена звезда) Црвени картон: Стафан Јовановић (Црвена звезда)

ПАРТИЗАН: Илић, Станишић, Живковић, Петковић (4 поена – есеј 19 мин), Ковач, Бибић, Јашари (8 поена – есеј 25 мин, голови 2/2), Стојковић, Миленковић, Милутиновић, Србљанин, Додић, Јанковић. Резерве: Ћирковић, Чарапић, Деспенић, Раденковић.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Зоговић, Штрбац (4 поена – есеј 66 мин), Васиљевић (4 поена – есеј 59 мин), Милановић (е поена – есеј 6 мин) Ченгај, Пулен, Воја Дедић (8 поена – голови 4/5),  Костадиновић, Влада Дедић, Манак (4 поена – есеј 48 мин), Јовановић, Томић (4 поена – есеј 74 мин), Николић. Резерве: Срећковић, Вулић, Жујић, Ђурић.