Лавице оштрих канџи!

Субота 12.04.2014 године свакако ће нађи своје место у историји женског рагбија у Србији. Наиме, овог дана по први пут састала су се два српска женска клуба у једном званичном мечу. Женски рагби се у Србији игра од 2005 године. Од тада је одиграно сјасет утакмица у женској конкуренцији, чак и између наших девојака, али су то увек биле међународне утакмице или селекције које су формиране од играчица из више клубова.

Од када је Рагби клуб Крушевац, пионир женског рагбија у Србији, у јесен 2005 године формирао женску селекцију, вирус се брзо ширио и на остале  рагби средине. Убрзо су са рагби лоптом почеле да другују и Панчевке, а затим и Београђанке, пре свега девојчице из Рагби клуба Сингидунум. Касније су девојке почеле да играју рагби и  у Смедереву, Соко Бањи и још неким клубовима у Београду. Ипак, никада се није догодило да број активних играчица у једној сезони буде преко тридесет, колико је било 2006 године, када је наша репрезентација учествовала на Првенству Европе у рагбију 15, група Б  у Белгији.

DSC_0287
Лавицама ни киша није могла ништа

Прошле јесени три клуба су озбиљно кренула са радом, тако да су по први пут формиране три женске рагби 7 екипе и то: Рагби клуб Крушевац, Рагби клуб Партизан и Женски рагби клуб Београд.

Данас су по први пут снаге одмериле играчице Женског рагби клуба Београд и Рагби клуба Партизан. Победа је припала искуснијим „Лавицама“ како гласи популарни назив играчица ЖРК Београд. Оне су у предигри међународне рагби утакмице Србија – Данска, која је одиграна у Купу нација, дивизија 2, група Б, на стадиону ФК Рада на Бањици,  одиграли утакмицу у новом Олимпијском спорту,  рагбију 7.

DSC_0193
Није било пролаза за играчице Партизана

Од првог минута „Лавице“ су кренуле жестоко, што се могло и очекивати, јер су ипак искусније, ако ништа онда за две сениорске репрезентативке Марију Гмитровић и Исидору Савковић.  И црно-беле (које су играле у плавим дресовима са ружичастим цветићима) су у својим редовима имале једну репрезентативку, Ану Бобетић, али се остале девојке са рагбијем баве тек неколико месеци.

Публика је могла да види прави "мушки" рагби на Бањици
Публика је могла да види прави „мушки“ рагби на Бањици

Управо је репрезентативка Марија Гмитровић постигла први есеј на утакмици у 2 минуту, након доброг продора по крилу. Исидора Савковић је промашила тежак дроп кик, готово уз аут линију, тако да је резултат и након претварања остао 5-0 за „Лавице“.  У 4 минуту Ивана Младеновић је постигла нови есеј, овај пут много ближе стативама, али је Исидора поново била непрецизна у претварању 10-0. Трећи есеј за „Лавице“ постигла је Драгица Ковачевић у 6 минуту, а већ по традицији Исидора Савковић непрецизна 15-0.  Тек пред крај полувремена играчице Партизана успевају да зауставе неколико налета „Лавица“ и организују напад, али без промена у резултату.

У другом полувремену Паризан је пружио много јачи отпор

У другом полувремену млада екипа Партизана пружила је одличан отпор „Лавицама“.  Црно-беле су се врло добро браниле, а направиле су и неколико добрих акција у нападу. Ипак, нису могли до првог есеја, али наговестиле су велике могућности. Штавише, стручни штаб може бити више него задовољан пре свега борбеном и пожртвованом игром у одбрани.

Жесток отпор

Коначан резултат поставила је Ивана Младеновић,која је у 13 минуту, постигла свој други есеј на утакмици, а четврти за „Лавице“ за коначних 20-0.

ЖРК БЕОГРАД- РК ПАРТИЗАН    20-0 (15-0)

Београд 12.04.2014, Стадион: ФК Рад, гледалаца 250, Судија: Мирољуб Буквић.

ЖРК Београд: Драгица Ковачевић 5 поена (есеј 6 мин), Марија Гмитровић 5 поена (есеј 2 мин), Зора Бељић, Исидора Савковић, Снежана Попадић, Јелена Живковић, Ивана Младеновић 10 поена (есеји 4 и 13 мин), Тамара Михајловић, Јелена Старчевић, Милица Лазаревић. Тренер: Љубомир Буквић

РК Партизан: Бранка Опачић, Сара Муждало, Катарина Пешић, Ђуја Јосифијевић, Ивана Срејић, Милица Младеновић, Александра Петровић, Милица Мирић, Маја Величковић, Ана Бобетић.