Када је летос основан Краљевски Београдски Рагби Клуб, скраћено КБРК, нико од 10-так присутних бивших играча није веровао да ће нови клуб за нешто мање од два месеца формирати такмичарску екипу. Ипак, прошле недеље КБРК је одиграо тренинг утакмицу са другом екипом Победника, коју су изгубили са 39-0.

Дуел КБРК-а и Старог града окупио је око 50-так знатижељника

За овај викенд била је планирана још једна утакмица. Пошто није било могуће наћи адекватног противника, а и један број играча није навикао на континуиране  такмичарске активности, стручни штаб је одлучио да оно мало спремних играча одигра рагби 13 утакмицу са Старим градом.

КБРК је крајем августа започео сарадњу са клубом Америчког фудбала Плави Змајеви. Ова сарадња је врло брзо дала позитивне резултате, а очекујемо да ћемо у наредних неколико година поред рагби 15  и клуба Америчког фудбала, формирати још два клуба у рагбију 13 и аустралијском фудбалу. На овај начин заокружићемо сва четири спорта која се играју јајасном лоптом, истакао је преседник КБРК-а, Дани Стричевић.

КБРК Београд

Ипак није било могуће саставити комплетан тим, па су на терен морали и двојца ветерана из „последње одбране – стараца (у славној Српској војсци то су били мушкарци старости преко 45 до 60 година) Милан Рашић и Аца Костић.

Милан Рашић, познати спортски фотограф Политике, и бивши играч Партизана, БРК-а и Динама, поново је навукао копачке. Било је потребно само неколико минута проведених на терену да са  пуних 56 (рођен 12.02.1958) година популарни Раша, демонстрира својим млађим саиграчима како се обара противник.

Милан Рашић (на земљи) уз асистенцију Аце Јањића зауставља продор Ђорђа Дивића

Ипак, и поред завидног броја година, ово није рекорд у старости на утакмицама рагбија 13. Најсарији играч је легендарни Милош Маринковић, познатији као Миша Госпођица. Он је 2003 године насупао за рагби 13 клуб Морава, са пуне 64 године.  Ипак, апсолутни рекорд Миша је поставио неколико месеци касније у рагбију 15, где 15.11.2003 године наступио на првенственој утакмици Борац-Дорћол у тренутку када је имао 64 године, 9 месеци и 7 дана.

Још један ветеран у редовима КБРК-а заслужује пажњу. Реч је о Аци Костићу, дугогодишњем играчу Борца из Старчева (рођен 24.08.1962) који се такође упустио у борбу са далеко млађим противницима.

Аца Костић (са лоптом) у продору

Респектујући мало искуство двојце ветерана, али и килажу Новаковића (160) и Давидовића (135) првих неколико минута је прошао у испитивању снага, на средини терена. У петом минуту, Станишић је постигао први есеј за Стари град, а Кикановић промашио шут на гол, за водство од 4-0.  Двојца играча КБРК-а, која имају рагби 13 искуство, Иван Атанасковић (наступа за Ташмајдан Тигрове) и Никола Стошић (игра за Црвену Звезду) успели су да повежу редове гостију. Након доброг продора, Иван Атанасковић постиже први есеј за КБРК, а Зоран Радека успешно изводи шут на гол за водство гостију од 6-4.

Након овог есеја, иницијатива прелази на страну Старог града, који до краја полувремена есејима Тримчевског, Чобановића и Ристића одлази на одмор за предношћу од 16-6.

Владан Кикановић (са лоптом) био је нерешива енигма за одбрану КБРК-а

У другом полувремену, ситуација је била мање више иста. Играчима КБРК-а лагано је нестајало снаге, па је одлични судија Лазар Мићић, све гласније морао да опомиње играче гостију да се враћају на прописан 10 метара.  Једина светла тачка био је есеј Александра Јањића. Ипак, коначан тријумф  Старог града није долазио у питање.

DSC_0121

СТАРИ ГРАД – КБРК 44-12 (16-6)

Београд, 28.09.2014, Стадион: СЦ Инге на Звездари, гледалаца: 50, Судија: Лазар Мићић

СТАРИ ГРАД: Бајрами, Ристић 12 поена (3 есеја), Мацура, Тримчевски 8 поена (2 есеја), Спајић, Кикановић 4 поена (голови 2/5), Дивић 6 поена (1 есеј, голови 1/2), Станишић 4 поена (1 есеј), Чобановић 4 поена (1 есеј), Петковић, Алексић 4 поена (1 есеј), Манак 2 поена (голови 1/2), Митровић резерва: Хаџић.

КБРК: Радека 4 поена (голови 2/2), Рашић, Лајтман, Гајић, Стошић, Јанузовић, Савић, Новаковић, Костић, Гавриловски, Давидовић, Атанасковић  4 поена (1 есеј), Јањић 4 поена (1 есеј).

Отварач КБРК-а Марко Јанузовић у продору

Наредне недеље КБРК  ће  у оквиру турнира Војводина Опен играчи против Балканског комарца, а за две недеље се очекује и деби на међународној сцени против Сегедина. Ова утакмица биће одиграна у Мађарској 12.10.2014 године.  Након ових утакмица, очекује се почетак Друге лиге Србије у рагбију 15.