Грчка је први шампион Балкана у рагбију 13. Хелени су на шампионату у Београду у финалу савладали Србију са 50-22 (18-12) и тако сасвим заслужено дошли до овог историјског тријумфа. Иако је Србија пре такмичења важила за благог фаворита, пре свега због бољег полажаја на Светској и Европској ранг листи, овај пораз се не може окарактерисати као неочекиван, јер су Грци дошли у изузетно јаком саставу, са већином играча из Аустралије.

Није било пролаза за "Орлове" - Грчка одбрана зауставља Манака.
Није било пролаза за „Орлове“ – Грчка одбрана зауставља Манака.

Србија је за разлику од меча са Мађарском наступила у много јачем саставу и 14 потпуно нових играча. Само Манак, Војислав Дедић и Стефан Николић су остали из  сусрета од петка, али и овај знатно појачан састав, био је ипак нешто слабији од оног који се супроставио Италијанима, пре нешто више од месец дана. Из тог састава недостајали су Далибор Вукановић, Остин Новаковић, Владица Николић и Милош Ћалић.

Већ на самом почетку Грци су кренули фуриозно. У другом минуту Себастијан Шел је пробио нашу одбрану и довео госте у водство. Само два минута касније, Бил Тсикикас, још један Аустралијанац у редовима Хелена, удвостручио је водство. Таман када смо помислили да су „Орлови“ коначно повезали редове и полако преузели иницијативу уследило је ново „хлађење“ и још један есеј овај пут Џека Врахноса за водство од 14-0.

Стеван Стевановић и Стефанос Бастас у дуелу

Ретки су тимови који могу брзо да се поврате од таквог шока. Србија је управо такав тим. Накод експресног водства гостију Орлови су се есејима Јашарија у 21 и Србљанина у 34, уз одличне шутеве Недељковића, вратили потпуно у меч, смањивши водство гостију на 14-12. Ипак, у надокнади времена Лампусис је постигао есеј тако да су Грци отишли на одмор са водством од 18-12.

У другом полувремену „Орловима“ као да је понестало даха, па су гости есејима Била Тсикикаса 2, Гордона Медса 2, Џорџа Тсикикаса, решили питање победника. Мађаревић је са два своја есеја у 54 и 71 минуту само успео да ублажи пораз.

СРБИЈА – ГРЧКА   22-50 (12-18)

Београд, 19.10.2014 године, стадион: Наставни центар Макиш, гледалаца 500, судија: Милош Милинковић (Србија).

СРБИЈА: Милош ЗОГОВИЋ, Милош ЂУРКОВИЋ, Марко МИЛЕНКОВИЋ, Стеван СТЕВАНОВИЋ, Далибор САМАРЏИЋ, Војислав ДЕДИЋ, Владислав ДЕДИЋ, Миле ПОТКОЉЊАК, Џавид ЈАШАРИ, Слободан МАНАК, Миодраг ТОМИЋ, Жарко КОВАЧЕВИЋ, Стефан НЕДЕЉКОВИЋ резерве: Никола СРБЉАНИН, Владо КУШИЋ, Перо МАЏАРЕВИЋ, Стефан НИКОЛИЋ.

ГРЧКА: Гордон МЕДС (капитен), Виоргин СУТИ, Николас КАНЕЛОПУЛОС, Тери КОНСТАНТИТУ, Панагиос ЛАМПУСИС, Николас БОСМОС, Лин СЈУ ТИН, Стефанос БАСТАС, Џек ВРАХНОС, Били ТСИКИКАС, Себастијан ШЕЛ, Џорџ ТСИКИКАС, Јоанис РУСОГЛУ резерве: Арис ДАРМАНИАНИС, Пантелеимон АРФАРАС, Натан ХЈУЏ, Панагиос КЕРОФИОС.